• Úvod
  • Co je kyselina hyaluronová?

Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová patří mezi polysacharidy (glykany), což jsou vůbec nejrozšířenější biopolymery v přírodě.

Konkrétně se řadí mezi heteroglykany (heteropolysacharidy). Ty jsou významnou složkou buněčných stěn organizmů a mezibuněčné hmoty mnohobuněčných organizmů a tělních tekutin. V chemii se setkáváme kromě kyseliny hyaluronové často s pojmy hyaluronát nebo hyaluronan, což představuje anion této kyseliny. V organismu se vyskytuje nejčastěji právě v podobě sodné, nebo jiné soli.

Chceme-li zajít ještě dál, je kyselina hyaluronová živočišným nesulfatovaným glykosaminoglykanem (mukopolysacharidem), který se vyskytuje u bakterií i u obratlovců. Je mukopolysacharidem tvořícím dlouhou nevětvenou, tedy lineární molekulu, obsahující až 5000 monosacharidových zbytků N-acetylglukosaminu a glukuronátu (kyselina D-glukoronová) v poměru 1:1. Takto dlouhý lineární řetězec se vyznačuje kromobyčejnou pohyblivostí, což způsobuje, že v roztoku zaujímá hyaluronát objem až tisícinásobný, než je objem bezvodné molekuly. Díky tomu může vytvářet viskózní roztoky, které slouží jako mazací kapaliny pohyblivých součástí skeletu, tedy kloubů.

Polysacharid hyaluronát sodný se dnes získává metodou fermentace bakteriálních kultur, nejčastěji bakterií druhu Streptococcus zooepidermicus nebo Escherichia coli.

Co dokáže kyselina hyaluronová?

Pin It
HA gel 16ml

HA gel 16ml

Sterilizovaný gel z kyseliny hyaluronové v praktickém 16ml balení.

Více informací   Koupit

Kyselina hyaluronová - sérum

Kyselina hyaluronová - sérum

Sérum na liftingové ošetření a vyhlazení jemných obličejových vrásek..

Více informací   Koupit

Kolagenové produkty

Kolagenové produkty

Ideální kombinace s kyselinou hyaluronovou os společnosti RosenPharma a.s..

Více informací   Koupit

logo male

RosenPharma a.s.

RosenPharma a.s. je českou farmaceutickou společností a na našem trhu působí již bezmála dvě desetiletí. Specializuje se na technologii výroby léčiv. Od samých počátků dbá na vysokou kvalitu přípravků a na prověřené receptury založené na čistě přírodní bázi. Odkaz na hlavní stránky: www.rosenpharma.cz